NCJInspiratieSINDA: een cadeau voor kind, ouders en de JGZ
Blog25 mei 2022
SINDA: een cadeau voor kind, ouders en de JGZ
Auteur: Roselin van der Torren
Geïnspireerd blader ik mijn kersverse exemplaar van het SINDA boek door. Wat een prachtig screeningsinstrument! Ik word blij van de duidelijke uitleg, de mooie filmpjes en de gegronde onderbouwing. Na een eerste kennismaking met de SINDA via een congreslezing afgelopen najaar, heb ik het boek nu in handen en kan ik het zelf proeven, ontdekken en ervaren. Ik word enthousiast van alle mogelijkheden en zie dit als een bijzondere kans voor de JGZ: een cadeautje!
SINDA staat voor Standardized Infant NeuroDevelopmental Assessment en is een nieuw screeningsinstrument voor de opsporing van baby’s met een verhoogd risico op ontwikkelingsstoornissen. Het bestaat uit het scoren van items op drie schalen: een neurologische schaal, een ontwikkelingsschaal en een socio-emotionele schaal. Het is toepasbaar bij baby’s van 6 weken tot en met 12 maanden oud en ook bruikbaar voor prematuren. Em. prof. dr. Mijna Hadders-Algra (hoogleraar ontwikkelingsneurologie in Groningen) heeft samen met drie Duitse kinderneurologen de SINDA ontwikkeld. Tijdens het wetenschappelijk onderzoek zijn enkele JGZ-organisaties in Nederland al betrokken geweest.
Als het gaat om de ontwikkeling van kinderen gebruiken we in de JGZ uiteraard het van Wiechenonderzoek. Een prachtig uitgebreid volginstrument om op uniforme wijze de ontwikkeling van alle kinderen in kaart te brengen. Ik kan in mijn werk niet zonder! Maar is het herkenbaar als ik ook aangeef dat ik bij sommige casussen de interpretatie toch zo lastig vind dat ik met meer zekerheid zou willen handelen richting kind en ouders? In dat soort gevallen denk ik dat de SINDA een verrijking voor mij kan zijn. Het kan mij helpen de kwaliteit van mijn werk te verhogen en sterker te staan in mijn signalering.
De SINDA geeft niet alleen informatie over de huidige neurologische ontwikkelingstoestand van het kind, maar is ook voorspellend voor het risico op ontwikkelingsstoornissen. Zo kan ik juist díe kinderen er beter uitpikken. En dat wil ik, want dat is waardevol voor kind en ouders. Zo kan de ontwikkeling tijdig gestimuleerd worden en het gezin passende begeleiding krijgen: dat leidt tot gezondheidswinst. Vroegsignalering, stimulering van de ontwikkeling en begeleiding voor het gezin… dat zijn kerntaken van de JGZ en volgens mij kan de SINDA ons daar verder in ondersteunen.
Overigens is de SINDA zo ontworpen dat het makkelijk uitvoerbaar is in de spreekkamer van de jeugdarts. Er zijn geen bijzondere materialen voor nodig. De instructie is zeer helder beschreven in het SINDA handboek en wordt gecombineerd met vele voorbeeldfilmpjes op de bijbehorende website. De items van de neurologische en socio-emotionele schaal worden gescoord onafhankelijk van de leeftijd. Dat maakt het snel inzetbaar op indicatie.
En, naar mijn mening levert de SINDA de JGZ nog iets anders op… Vakmanschap! Door het kennen en toepassen van de SINDA verbreden we onze kennis van de ontwikkelingsneurologie. Het biedt extra kansen om nog diepgaander naar de ontwikkeling van kinderen te kijken en het verrijkt dus onze mogelijkheden om adequaat te signaleren. Dat enthousiasmeert mij en draagt bij aan de doorontwikkeling en het aanzien van ons mooie vak.
Ik ben zo geïnspireerd geraakt door de SINDA dat het voor mij reden is geweest om in actie te komen. Zo ben ik de opleiding tot Van Wiechen-instructeur gaan volgen om me verder te verdiepen in het ontwikkelingsonderzoek. Ik heb contact gezocht met het NCJ en ben lid geworden van de Landelijke Expertgroep Ontwikkelingsonderzoek (LEO) om een bijdrage te leveren. Het is zo leuk op deze manier met je vak bezig te zijn en je werk naar een hoger plan te tillen. Mijn droom? Dat we met behulp van goed onderbouwde tools onze rol als expert op het gebied van vroegsignaleren kunnen waarmaken.
SINDA in de JGZ: denk met het NCJ mee!
Er zijn nog genoeg openstaande vragen. Hoe zouden we de SINDA kunnen toepassen in de JGZ? Hoe verhoudt de SINDA zich tot het van Wiechenonderzoek? Kan het gebruikt worden als verdieping? Zo ja, door wie? Hoe regelen we dit dan? Wat is nodig voor de uitvoer? Kortom, welke mogelijkheden zien we om de SINDA ook in de JGZ te implementeren? Momenteel buigt het NCJ zich hierover.
Het NCJ is op zoek naar JGZ-professionals die hier met ons over willen meedenken. Ben je enthousiast en wil je hier tijd voor vrijmaken? Neem dan contact op met Yvonne Vanneste
Jongeren zijn géén kapotte spullen die je kan fixen
In het schooljaar van ’21-’22 hebben ruim dertigduizend jongeren vroegtijdig school verlaten. Het is de grootste stijging in de afgelopen 10 jaar. Waarom is het onderwijs niet in staat om toekomstperspectief te bieden aan jongeren? Het zijn toch niet de jongeren die stuk zijn?
Blog30 maart 2023
Waarachtig = in verbinding
De mensen die mij kennen weten dat ik een bezig bijtje ben en ervan hou om verschillende dingen naast elkaar te ondernemen. Van de week vroeg iemand mij hoe ik alle verschillende rollen die ik daarbinnen vervul, zou kunnen verenigen? Ik krijg deze vragen regelmatig en keer op keer intrigeert het me. En het maakt me ook nieuwsgierig, want waarom irriteert de vraag mij stiekem ook een beetje?
Blog17 februari 2023
De verpleegkundig specialist als verbinder
Ingrid Brokx vertelt in haar blog over de functie van verpleegkundig specialist.
Blog25 januari 2023
Het Van Wiechenonderzoek: de rol van een dokters-/cb-assistente
Als je denkt aan de werkzaamheden van een cb-assistente of doktersassistente op het consultatiebureau (cb) dan denk je in eerste instantie wellicht aan het plannen van afspraken en het wegen en meten van baby’s en kinderen. Maar je kunt zoveel meer doen en echt van waarde zijn voor ouder en kind.
Blog23 januari 2023
Hoe gaat het? Red je het een beetje?
In deze blog kijkt NCJ-directeur Igor Ivakic terug op 2022. Maar ook blikt hij vooruit op 2023 en roept hij jou op de ruimte te nemen om het ondenkbare te denken. Om die eerste stap te zetten om dat te doen wat je misschien nooit dacht te kunnen. Kom maar op 2023!
Blog27 oktober 2022
Wat ik vroeger later wilde worden
Je hebt het vast wel eens iemand horen zeggen: ”Kinderen en dronken mensen spreken altijd de waarheid”. Die dronken mensen ga ik verder niet op in. Zelf kwam ik er na jaren achter dat ik vroeger de waarheid sprak. Als kind. Daar was wel een kleine speurtocht voor nodig.
Blog27 oktober 2022
Samen komen we verder!
Gisteren was ik op zuigelingenhuisbezoek bij de ouders van hun eerste kind. En zoals al 20 jaar informeer ik hen over wat zij kunnen verwachten van het consultatiebureau (CB). Het beeld bij sommige ouders van het CB blijft nog altijd zo’n plek waar je kindje wordt gewogen en gemeten en de prikjes krijgt.
Blog17 oktober 2022
Voorkomen is beter dan genezen, óók bij kinderarmoede
Toen mijn zwager uit Zuid-Afrika op bezoek was in Nederland vertelde ik hem over de scholingen (kinder)armoede die ik geef aan professionals. Mijn zwager keek mij vragend aan en zei: “Maar Peetje, in Nederland is toch helemaal geen sprake van armoede?!”
Blog29 september 2022
Ga op zoek naar jouw gevoel bij waardengedreven vakmanschap
Het NCJ heeft waardengedreven vakmanschap prachtig op de agenda gezet. Het raakte me direct toen ik het zag. “Hè hè, eindelijk gaan we het daarover hebben binnen de Jeugdgezondheidszorg (JGZ).
Blog29 september 2022
Er is nog zoveel wat we niet weten…
Ingrid Staal vertelt in haar blog over de overstap naar het NCJ.
Welkom op onze nieuwe website!
Heb je een gebruikersaccount? Dan ontvang je van ons een mail om je account opnieuw te activeren.