Brochure handvatten ontwikkelingsvoorsprong bij kinderen van 0-6 jaar
Bekijk de brochure met praktische handvatten over het herkennen van ontwikkelingsvoorsprong en het gesprek met ouders hierover.
Nieuws 13 december 2024
Bij toepassing van het Van Wiechen Continu kunnen kinderen met een ontwikkelingsvoorsprong eerder in beeld komen bij de jeugdgezondheidszorg. Nieuwe inzichten tonen aan dat sommige van deze kinderen extra aandacht en begeleiding nodig hebben om goed tot hun recht te komen. JGZ-professionals hebben aangegeven behoefte te hebben aan praktische handvatten om een ontwikkelingsvoorsprong te herkennen, hierover met ouders in gesprek te gaan en hen gericht advies te geven. Om hen hierbij te ondersteunen, hebben we een brochure ontwikkeld.

Tijdens haar stage bij het NCJ heeft Margriet Bochanen, AIOS Jeugdgezondheidszorg, de beschikbare literatuur over ontwikkelingsvoorsprong en hoogbegaafdheid bekeken. Vanwege het beperkte aantal wetenschappelijke bronnen heeft ze aanvullend een expert opinion georganiseerd. De ervaringen van experts, uit zowel praktijk als onderzoek, met kinderen met een ontwikkelingsvoorsprong zijn van grote waarde. Daarom hebben we, ondanks de beperkte wetenschappelijke onderbouwing, deze brochure opgesteld. Door praktijk- en ervaringskennis te bundelen en toegankelijk te maken voor professionals, weten ze uit betrouwbare bron beter hoe in te spelen op vragen van ouders en signalen van een ontwikkelingsvoorsprong sneller te herkennen. Hiermee hopen we kinderen te helpen die baat hebben bij extra ondersteuning.
Veel ervaring en onderzoek betreft kinderen die ergens tegenaan lopen of opvallen en daardoor onderzocht worden. Dan blijkt soms dat ze een ontwikkelingsvoorsprong of hoogbegaafdheid hebben. Er is geen goed overzicht van alle kinderen met een ontwikkelingsvoorsprong, hoe zij zich ontwikkelen en welke problemen zij ervaren. Voor professionals is de uitdaging om goed te kijken en samen met ouders de juiste begeleiding te bieden. Niet alle kinderen met ontwikkelingsvoorsprong hebben extra begeleiding nodig.
"*" geeft vereiste velden aan
Het Verwey-Jonker Instituut heeft in samenwerking met het NCJ onderzoek gedaan naar twee aanvullende modules van het VoorZorg-programma: VoorZorg 2, voor ouders die al één of meerdere kinderen hebben en te maken hebben met opvoedproblemen, en VoorZorg Late Start, voor ouders die het programma later dan 28 weken postpartum starten.
Op 1 maart 2026 startte Yunio met de pilot ‘Startgesprek consultatiebureau’. In deze pilot gebruiken professionals de Balansmeter van het NCJ binnen het startgesprek. De Balansmeter is een instrument dat inzicht geeft in de balans tussen draagkracht en draaglast van (aanstaande) ouders.
Dit artikel van TJGZ achterhaalt hoe ouders van kinderen met een plantaardig voedingspatroon de communicatie met en de houding van JGZ-professionals ten aanzien van dit voedingspatroon ervaren.