Nieuws 12 augustus 2026

Oproep: JGZ-professionals gezocht voor wetenschapsatelier over armoede en leefstijl

Zie jij in jouw dagelijkse JGZ-praktijk gezinnen die in armoede leven? Dan zoeken we jou voor een JGZ-wetenschapsatelier. De bijeenkomst vindt plaats op 24 of 30 november 2026 in de middag bij het NCJ in Utrecht. Tijdens deze fysieke bijeenkomst wisselen we ervaringen uit over het ondersteunen van gezinnen in armoede. De bijeenkomst wordt georganiseerd door onderzoekers van Our Smart Family Buddy (OSFB)

Our Smart Family Buddy

Het OSFB-projectconsortium ontwikkelt een interactieve digitale Family Buddy om jonge gezinnen te helpen met het bereiken van een gezonde leefstijl. De Buddy richt zich op mensen met een kinderwens en jonge gezinnen met een kind tot 2 jaar in Rotterdam IJsselmonde.

In het vorige NCJ-wetenschapsatelier voor de Family Buddy hebben JGZ-professionals meegedacht over de inhoud van de digitale Buddy. Naast de ontwikkeling van de digitale Buddy wordt gewerkt aan leefomgevingsfactoren (sociaal, mentaal, fysiek) die van invloed zijn op een gezonde leefstijl. Binnen deze bredere context van leefomgevingsfactoren is armoede een belangrijke sociale determinant van gezondheid. Dit tweede wetenschapsatelier richt zich daarom op armoede.

De impact van armoede en leefomgeving op gezondheid

Mensen in armoede overlijden gemiddeld 7 tot 8 jaar eerder dan mensen met een hoog inkomen en worden gemiddeld zo’n 25 jaar eerder ziek. De gezondheidszorg bepaalt naar schatting voor 11% de gezondheidsverschillen en een ongezonde leefomgeving en bestaansonzekerheid samen voor 64% (Pharos, 2026). De oorzaken van gezondheidsverschillen en armoede liggen dus grotendeels buiten het medische domein, maar worden er wel zichtbaar.

Inhoud van de bijeenkomst

Tijdens de bijeenkomst gaan we met elkaar in gesprek over hoe jij armoede tegenkomt in je dagelijkse werk als JGZ-professional en welke ruimte je voelt om gezinnen te helpen. Vaak gaat het om problemen die je als JGZ-professional niet alleen kunt oplossen. We horen graag jouw ervaringen en inzichten uit de praktijk.

De input neemt het OSFB-consortium mee in de ontwikkeling van de Family Buddy. De onderzoekers willen graag weten in hoeverre de Family Buddy gezinnen in armoede en professionals kan ondersteunen.

Wie zoeken we?

We zoeken jeugdartsen en jeugdverpleegkundigen uit andere regio’s dan Rotterdam die contact hebben met gezinnen waar armoede speelt. Deelnemers ontvangen vacatiegeld. Er is ruimte voor 15 tot 20 deelnemers.

Aanmelden

Aanmelden kan tot 30 september 2026 via onderstaande button:

Meld je aan

Uiterlijk 6 oktober 2026 laten we je weten of je bent geselecteerd voor deelname. We vragen je de data tot die tijd alvast te reserveren.

Welkom op onze nieuwe website!

Heb je een gebruikersaccount? Dan ontvang je van ons een mail om je account opnieuw te activeren.