Het Prenataal Huisbezoek JGZ (PHB JGZ) krijgt veel aandacht en er wordt volop geïnvesteerd in vanzelfsprekende samenwerking tussen de jeugdgezondheidszorg en de geboortezorg. Toch zijn er ook uitdagingen. Want, hoe organiseer je duurzaam en ‘vanzelfsprekend’ partnerschap? Hoe regelen anderen dit? En hoe zorgen we ervoor dat er extra steun is voor degene die dat het hardst nodig heeft?
In drie best practices delen JGZ-organisaties en verloskundigen hun ervaringen over hoe zij samenwerken voor zwangeren en/of hun gezinnen in een kwetsbare situatie. In deze best practice lees je de ervaringen van Gerie van Rijssen, beleidsadviseur jeugd en onderwijs bij de gemeente Apeldoorn.

Wat is jullie formule voor succesvol samenwerken aan het PHB JGZ?
Kennen en gekend worden is de basis van alles. Het helpt ontzettend als je weet wie je moet bellen of bij wie je moet zijn. Medische professionals hadden vaak nog geen idee wat er allemaal mogelijk was aan hulp en ondersteuning binnen het sociaal domein. Ook deze kennis is er nu meer, de lijnen worden zo steeds korter. Je weet elkaar beter te vinden! Één enthousiaste verloskundige kan ervoor zorgen dat iedereen mee gaat doen. Als die ontbreekt, dan komt het er ook echt niet van.
Binnen Apeldoorn hebben we veel gedreven en bevlogen mensen, een stabiele coalitie Kansrijke Start met een enthousiaste gynaecoloog en hardwerkende verloskundigen die iedereen mee proberen te krijgen. Dat helpt ontzettend en deze verbindingen zijn essentieel.
Vanuit de coalitie organiseren we twee keer per jaar een grote bijeenkomst rond een thema en over de ontwikkelingen rond het jonge kind voor iedereen die wil komen. Ook sturen we twee keer per jaar een nieuwsbrief om iedereen op de hoogte te houden. Een voordeel voor ons is wel dat CJG Apeldoorn specifiek voor de gemeente Apeldoorn werkt. Hierdoor zijn we wendbaarder.
Hoe verloopt de samenwerking tussen de gemeente en de JGZ?
Ik werk veel samen met de bestuurder van CJG Apeldoorn. Deze bestuurder is erg betrokken en denkt steeds weer op vernieuwende wijze mee over hoe het beter kan. We spreken elkaar regelmatig en hebben het dan over de ontwikkelingen die we zien. Zo is ook Centering Parenting gestart. Het was de bedoeling dat we met één groep gingen starten, maar het zijn er inmiddels zes geworden. Er was veel enthousiasme bij de professionals zelf, maar ook bij ouders. Als we ouders aan elkaar verbinden, gaat dat echt helpen. Dat is een gouden greep!
Welke ontwikkelingen zijn er bij jullie rondom het Prenataal Huisbezoek?
Vanaf juni gaan wij het PHB JGZ binnen Apeldoorn aan iedereen aanbieden die een eerste kind krijgt. Ik ben heel erg benieuwd hoe dat gaat lopen! We weten nog niet of ouders hier voor openstaan. En hoe gaat het er aan de achterkant uitzien? Misschien weten we straks niet waar we met al die vragen naartoe moeten. Het is echt een experiment hoe dat allemaal in zijn samenhang gaat functioneren, ook in combinatie met centering groepen, we zijn benieuwd.
Daarnaast wordt er in de regio een pilot uitgewerkt waarin het prenataal huisbezoek als standaard onderdeel van de JGZ wordt aangeboden en waarin gekeken wordt hoe de risico-inventarisatie van de verloskundige en de vragenlijst van de JGZ meer in elkaar gevlochten kunnen worden. Hiermee willen we voorkomen dat het prenataal huisbezoek stigmatiserend wordt en ouders meerdere keren dezelfde vragen moeten beantwoorden.
Wat vind jij waardevol aan het PHB JGZ?
Sommige gezinnen hebben amper meubels in huis en zitten op de grond. Sommige kinderen hebben nog nooit een spelletje gezien. Bij mensen thuis komen levert zoveel extra informatie op. Informatie die je niet krijgt als je ouders op het consultatiebureau spreekt of op school. Het zou mooi zijn als we dit bij alle eerstgeborenen kunnen doen. Hoe zitten (aanstaande) gezinnen erbij? Ouders binnen bepaalde culturen vinden het vaak heel prettig als je bij hen thuis komt. Natuurlijk zijn er ook ouders die zich hier minder comfortabel bij voelen, maar de meesten vinden het fantastisch dat je de tijd neemt om bij hen thuis te komen. Het geeft ook een stuk vertrouwen: ‘Deze mevrouw is bij mij geweest’. Het verlaagt de drempel om vervolgens hulp te vragen aan de betreffende mevrouw.
Waar ben je het meest trots op als beleidsadviseur?
Ik ben trots op alle mensen die elke dag klaar staan voor de gezinnen en die het enthousiasme hebben om op een fijne manier samen te werken. De relaties zijn goed en dan bespreek je dingen ook sneller. Je doet het met elkaar. Ik vind het leuk om al die enthousiaste mensen bezig te zien. Als je een mooie club met mensen hebt, dan gaat het bijna als vanzelf.
Samenvattend: drie succesfactoren uit de gemeente Apeldoorn
- Jij maakt het verschil: enthousiaste en bevlogen vakmensen vormen een essentiële, drijvende en motiverende kracht!
- Samenwerken betekent: kennen en gekend worden. Ken elkaars vak en sterk elkaar!
- Investeer in communicatie via bijvoorbeeld (thematische) bijeenkomsten en nieuwsbrieven voor het volgen van ontwikkelingen.
Meer weten?
Wil jij hier meer over weten of in contact komen met Gerie van Rijssen? Neem contact op met NCJ-adviseur Melissa Bastiaan via mbastiaan@ncj.nl.